Napsali o nás

30.11.2011 21:04

V Praze minulý týden proběhla světová valná hromada horských vůdců UIAGM a napsali o nás (ČTK):

Horští vůdci chtějí zavedení jednotných průkazů 
Praha 25. listopadu (ČTK) - V České republice je nyní 20 horských vůdců s celosvětovou licencí UIAGM a dalších sedm jich přibude v roce 2012. Služby poskytují hlavně individuálním zájemcům, kteří se chtějí vypravit do nejobtížnějších horských terénů, a mohou provázet skupiny skialpinistů a horolezců. ČTK to na dnešní světové valné hromadě horských vůdců licence UIAGM řekl předseda České asociace horských vůdců (ČAHV) Josef Šimůnek
Podle něho se podmínky pro tento druh sportu v tuzemských horách ale nevyskytují a nejbližší zajištěná skalní cesta se nachází na německé straně Lužických hor u městečka Kurort Jonsdorf. Proto se čeští vůdci zaměřují na průvodcovství v jiných zemích, dodal.
 
Asociace sdružující horské vůdce proto požaduje centralizaci evropské evidence licencovaných vůdců. Tu by měly umožnit tzv. personální karty, podle nichž by se v jakékoli zemi Evropské unie mohli klienti přesvědčit, že si na horskou túru najímají profesionálního průvodce, který splňuje příslušné standardy. 
"Personální karty potřebujeme zejména kvůli migraci jednotlivých vůdců po Evropské unii, aby různé země dokázaly ověřit jejich povolání," řekl ČTK Dušan Stuchlík, který má v Česku výuku horských vůdců na starosti. Primárně podle něho nejde o alpské země, které licenci UIAGM akceptují, problém mohou mít horští vůdci například v Norsku nebo Španělsku.
 
Jedinou tuzemskou cestovní kanceláří, která při svých zájezdech služeb českých horských vůdců využívá, je cestovní kancelář Adventura. Podle jejího ředitele Petra Novotného aktivně spolupracuje se zhruba třetinou tuzemských vůdců. S rozšířením služeb o horolezecké zájezdy a skialpinismus počítá další cestovní kancelář specializovaná na adrenalinovou turistiku, brněnská CK Kudrna. V nabídce cestovní kanceláře by se ale měly objevit nejdřív za dva roky, dodal její ředitel Jiří Šiler.
 
Světová asociace UIAGM vznikla v roce 1965 v Zermattu. Zakladatelskými zeměmi byly Francie, Švýcarsko, Rakousko, Itálie a později přistoupilo Německo. V současnosti sdružuje horské vůdce z 21 zemí světa. Česká asociace horských vůdců do asociace přistoupila v roce 2006. 
Licence UIAGM umožňuje provázet klienty v místech, kde je pro bezpečný pohyb nutné využít horolezecké vybavení, jako jsou například mačky, cepín a kde je potřeba jistit se lanem. Pro získání licence je podle Stuchlíka nutné absolvování tříletého kurzu, prokázání lyžařské a horolezecké zdatnosti a v neposlední řadě množství zkušeností. Na snazších trasách mohou turisty provázet takzvaní horští průvodci.
 
Odkaz na video z vystoupení šéfa asociace  na CT 24 Binera (nutno najet prosím na 88 min 35 sec) zde
 
Foto zde